Bejelentkezés

Név: 
Jelszó: 
Elfelejtett jelszó »

Tisztelt Felhasználó!

Kérjük, egy rövid kérdőív kitöltésével szíveskedjen hozzájárulni a Sertésinformációs Rendszer weblapjának továbbfejlesztéséhez!

Kérdőív kitöltése

Tisztelt Felhasználó!

Kérjük, jelölje meg, Önt milyen hírlevéltartalmak érdeklik!

Beállítás

Monitor

Reload:1
Session user login:
Monitor 1:
Monitor 2:
Monitor 3: IFBEN: TRUE

KMS védjegy

Mitől finom a Kiváló Minőségű Sertéshús?

2017.05.31

KMS Védjegy információk.

A magyar kormány 2012 nyarán fogadta el a sertésstratégiát, amelynek célja a hazai sertésállomány megduplázása. 2013. évben az agrárágazatért felelős Minisztérium meghirdette a Kiváló Minőségű Sertéshús, azaz KMS védjegy bevezetését. A védjegy rendszer működési feltételeinek kialakítását, és magát a működtetését a Minisztérium a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsra bízta azzal, hogy a VHT mint szervezet ezt a tevékenységét akkreditációval is támassza alá.

A rendszer működéséhez pénzügyi támogatást is biztosít a Földművelésügyi Minisztérium.

Az új Tanúsítási Rendszer elindult, célja pedig az, hogy a tisztességes piaci verseny fenntartása mellett, a kiváló minőségű élelmiszerek előállítóinak pozitív megkülönböztetésével felhívja a hazai és külföldi fogyasztók figyelmét az ellenőrzötten kiváló minőségű sertéshúsból készült magyar termékekre, valamint az, hogy építse a fogyasztók bizalmát ezen termékek iránt. A KMS Védjegy és az azt viselő élelmiszerek népszerűsítésével a hazai és külpiaci sertéshús fogyasztásnak növelését kívánja elérni a szervezet.

"Kiváló Minőségű Sertéshúsnak a Magyarországon született és felnevelt, az EU által engedélyezett takarmány összetevőket tartalmazó vágott állat húsa minősíthető. Az etetett takarmány legyen gabona alapú.A késztakarmányon belül a GMO-mentes kukorica részaránya legalább 30 % legyen, a nem növényi eredetű melléktermékek aránya pedig nem haladhatja meg az 5 %-ot. Élelmiszeripari és állati eredetű melléktermék felhasználása nem megengedett.”

A KMS termékek körébe tartoznak a vágóállatok, sertéshúsok, félkész és késztermékek. Feldolgozott termékek csak KMS minősítésű sertéshúst tartalmazhatnak. A védjegy rendszer felépítése vertikális, azaz az élőállat tartástól kezdődően a fogyasztóig, a termék előállítás minden fázisa átvizsgálásra kerül, függetlenül attól, hogy ki kéri a védjegy használatát.

A védjegy használatát kérvényezheti a sertéstermelő, az őstermelő, a vágóhíd, a daraboló üzem, készítménygyártó, kereskedő. A KMS termék többletértéke a fogyasztói megítélésen és bizalmon alapul, melyet csak akkor lehet biztosítani, ha hatékony ellenőrzési rendszer is működik. Az ellenőrzés kiterjed az állategészségügyi, higiéniai, takarmányozási, állatjóléti, nyomonkövetési és környezetvédelmi feltételek vizsgálatára is.

A KMS Védjegy odaítélése céljából a VHT létrehozott egy transzparens, átfogó ellenőrzésből álló Védjegy Tanúsítási Rendszert, amit a Földművelésügyi Minisztérium is jóváhagyott és alkalmasnak ítélte arra is, hogy a VHT akkreditációjának alapja legyen. A VHT-VTI 2016. januárjában nyerte el az akkreditált státuszt, amit a 2017. évi ellenőrzésen is megerősített.

Az ellenőrzések a termékek és az előállítás termékminőségi, élelmiszerbiztonsági, nyomon-követhetőségi, állatjóléti, takarmányozási, higiéniai és termeléstechnológiai feltételeit vizsgálják, biztosítva ezzel az ellenőrzött minőséget a termék előállítása során. Ez a fogyasztóknak minőségi garanciát, a vállalkozásoknak pedig védelmet biztosít az illegális termékekkel szembeni küzdelemben.

A KMS termékek megkülönböztetésére szolgáló szimbólumot, megjelölést a VHT védeni kívánja a hamisításoktól, félrevezetésektől, ellenkező esetben ugyanis elveszik a fogyasztói bizalom, és a védjegy hiteltelenné válik. Ezért vállalták, hogy folyamatos monitoring vizsgálatot végezzenek, és azonnal a közvélemény elé tárják, ha bármilyen visszaéléssel találkoznak.

A VHT, mint a védjegy működtetését ellátó szervezet szükségesnek tartja a fogyasztók naprakész, részletes és korrekt tájékoztatását, annak érdekében, hogy a minőség garanciája fenntartható legyen.

 

Forrás: vht.hu